Haziran 17, 2020

Piaggio, Avrupa Birliği vespa bir Çin taklit tasarımı geçersiz ilan

ile vinh

Vespa benzersiz ve eşsiz, özgürlük sembolü ve iki tekerlek dünyasında gerçek bir kurum, o kadar ki aynı zamanda en çok kopyalanan modellerinden biridir.
Bu tezin kanıtı olarak Piaggio Group, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO) geçersizlik bölümünün, Vespa’ya benzer scooter üretimini haklı göstermek için kullanılan ve Milano’daki iki tekerlekli gösteri eICMA 2019’da sergilenen Çin uyruklu bir kişi tarafından tescil edilen tasarımı geçersiz ilan ettiğini ve geçersiz ilan ettiğini duyurdu.

EUIPO’nun geçersizlik bölümü, Vespa Primavera’nın “kaydedilmiş tasarımından farklı bir genel izlenim veremediği” için bu kaydı iptal etti ve bunun estetik frizleri yeniden üretmek için yasadışı bir girişimi temsil ettiğini vurguladı. Vespa Primavera, Piaggio Group tarafından 2013 yılında kaydedilen tasarım, Vespa scooter ile ilgili üç boyutlu marka ve 1946’dan beri bir stil ikonu olan vespa formunun sanatsal değerini koruyan telif hakkı ile korunmaktadır.

Bu hükümsüzlük eylemi, Pontedera şirketinin yıllardır üstlendiği ve Piaggio tarafından kurulan muhalif işlemler sonucunda son iki yıl içinde üçüncü bir şahıs tarafından tescil edilmiş 50’den fazla ticari markanın iptalini elde etmeye yol açan uluslararası tescilli tasarım ve ticari marka veritabanlarının sürekli olarak izlenmesini içeren daha geniş bir sahteciliğe karşı faaliyetin bir parçasıdır.