Haziran 17, 2020

Coronavirus ve inşaat, Cna: “Şantiyeleri güvenli bir şekilde açık tutmak, önceliktir”

ile vinh

“Durum zor, düzenleyici çerçeve belirsiz, kurallar genellikle çelişkili ve çalışanlarımız arasında da giderek artan bir alarm var, ama biz ve şirketlerimiz ülke ekonomisine destek üretimin devamını sağlamaya kararlıyız” Bu Luca Benedettini’nin mesajı, Başkan Cna Pisa Constructions, ısrar ediyor: “Şu anda ‘bunu yapacağız mutlak kesinlik içinde birlik olmalıyız!’. Bir kez daha herkesi ılımlı ve müsait olmaya, kolektif çıkarlara aracılık etmeye, şirketlerimizin çok farklı ihtiyaçları ve sorunları olduğunun bilincinde olmaya davet ediyorum. Benim görüşüme göre, hükümet ve sosyal ortaklar tarafından 14 Mart’ta imzalanan protokolü desteklemek, Cna’nın siyasi eylemine güç vermek, ama dünyamızın çeşitliliğini vurgulamak, el sanatlarının ve küçük işletmenin, sektörün devlerinin ihtiyaçlarıyla hiçbir ilgisi olmayan bir şey. Çabamız, ortaklarımıza sadece şirket ve işçileri güvence altına almak için prosedürlerin ne ve nasıl uygulanacağı konusunda doğru bilgi ve önerileri sağlamak değil, aynı zamanda bu prosedürlerin uygulanmasından kaynaklanan artan güvenlik yükleri ve kaçınılmaz üretim yavaşlamaları için bürokratik prosedürlere ilişkin uygun güvenlik tedbirlerinin nasıl karşılanmaları konusunda da herhangi bir tazminat almaktır.”

Cna’nın itirazı şirketleri ayakta tutmayı amaçlıyor: “Üretimi durdurma, unutulmaması gereken tedarik zincirinin kesin sonu anlamına gelecek, 2008’deki ‘mali’ krizden henüz çıkmamış, 120 bin şirket kapanmış, 600 bin iş kaybedilmiş, satışlar çökmüş ve bütçeler kötüleşmiştir. Bu aşamada mikro ve küçük işletmelerin inşaatının durdurulması, zincirin ‘zayıf’ bağlantılarını kaldırıma koymakla aynı şey olacaktır: taşeronlara ve taşeronlara, malzeme tedarikçilerine kim ödeyecek, vergi ve katkı taahhütlerini ‘sadece’ 31 Mayıs’a taşıyabilecek mi? Ciro ambargosu ile hayatta kalma süreleri aylık ödemeler bir çift ötesine geçmeyecek, o zaman felaket sadece ekonomik değil, her şeyden önce sosyal riski”.

Bu geçiş aşamasında, direnmek, azaltılmış bir rejimde bile ilerlemek, ancak mümkünse, ülkenin iyiliği için belirlenen ilkelere uygun olarak devam etmek gerekir. Şantiyeleri güvenli bir şekilde açık tutmak, bugün önceliktir: zor ama mümkün. Biz, temel acil destek olarak, diğer AB ülkelerinin zaten ne yaptığını temelinde, bu olağanüstü aşama için geçici müdahaleler ile oluşturulan ek ‘gerçek’ likidite enjeksiyonları bekliyoruz.