Haziran 17, 2020

Coronavirus acil, ‘faz 2’ doğru: araba bayilikler güvenli bir şekilde başlamak için hazır

ile vinh

Bir tarih takvimde kırmızı daire ve coronavirus enfeksiyonu içeren neredeyse iki ay kilitleme sonra normale dönmek için ilk, ürkek girişimi işaretleri bir ‘faz 2’ için umut yeşil çevrili. 4 Mayıs Pazartesi günü, otomobil bayileri, sağlık otoriteleri tarafından verilen talimatlara uygun olarak, tüm güvenlik prensipleri ile kurulan salon ve showroomlarda müşterilerini karşılamak için geri dönecektir. Biz bazı Pisan perakendeciler ile durum stok aldı, kim bize geri müşterileri ile temas çalışmaya geri almak için koymak tüm adımları gösterdi. Herkes için ortak ve geçilmez sınırı, hem işçiler ve salonları ‘adventörler’, rezervasyon: bayilik ile önceden planlanan bir randevu olmadan, showroom veya hatta araç bakım ve hizmet hizmeti için atölye giremezsiniz.

Bu ‘Carelli ve Pusula’, Olimpia Brogi ‘Brogi & Collitorti’, Marco Petri ‘Toyota Scotti’ ve Francesca Notarfonso ‘Audi Scotti’ simone Pusula için ‘faz 2’ başlangıç noktasıdır. “Son iki haftadır, atölyemiz zaten faaliyette – Simone Bussola açıklıyor – biz, bireysel koruma cihazları ve tüm operatörler için sıcaklık ölçümü ek olarak, aynı zamanda tüm satış ve ön ofis istasyonlarında pleksiglas sağlayan tedavi hekimi tarafından hazırlanan bir sağlık protokolü uygulamaya koymuştur.” Bakım ve servis için müşteriler tarafından teslim edilen tüm otomobiller için, “Aracın zorunlu sanitizasyonunu da hazırladık. Buna ek olarak, polen filtresi de temizlenir.” Ve sonra showroom toplam sanitization: sergilenen araba kalem, hatta pos, sabah ve akşam kapanışönce.

Atölye alanında ‘Brogi & Collitorti’ araç anahtarlarının teslimi için steril bir zarf kullanır ve müşteri tarafından kullanılan kalem de tek kullanımlıktır. Olimpia Brogi, “Tamirci, satıcı ve müşteri arasındaki iletişimi en aza indirmeye çalıştık.” diyor. “Tabii ki tüm randevular erken rezervasyon ile sabittir: biz herhangi bir sorun olmadan bayi gidebilirsiniz, böylece kısa mesaj yoluyla müşteriye kendi kendine sertifika göndermek.” ‘Brogi & Collitorti’ aynı zamanda atölyeye bizzat araba teslim edemez tüm bu insanlar için ‘pick up ve teslimat’ hizmeti sağlar: “Ve biz de test sürüşü hakkında düşündüm – Brogi sonucuna – araba açıkça gösterinin açılışında dezenfekte edilir, ve her testin sonunda. Sürücü eldiven ve maske ile donatılmıştır ve satıcı arka koltukta oturur.”

Ayrıca ‘Toyota Scotti’ müşterilerden pleksiglas tarafından korunan satıcıların koltuk bulacaksınız, ve burada da sadece randevu ile erişebilirsiniz. “Yerde biz de doğru mesafe için tabela uyguladık – yorum Marco Petri – ve tüm resmi kanallarda biz her gün davranış iyi standartları iletecektir.” Tabii ki, test sürücüleri de sıkı sanitizasyon yönergeleri takip edecek, müşteri ile temas eden aracın tüm parçaları için tek kullanımlık korumaları ile: “Satıcı arka koltukta oturur, ön kabin bir pleksiglas ile ayrılmış”. ‘Toyota Scotti’ Japon üreticinin hibrid araçların resmi satıcısı, ‘faz 2′ bir araç türü, ama acil bir kez bile, müşteriler tarafından tercih edilebilir. Marco Petri, “Hepimiz, İtalya’nın geri kalanında olduğu gibi Padana Ovası’ndaki trafik barikatları yüzünden kirlilik görüntülerinin azaldığını gördük.” diyor. “Bunlar, herhangi bir bilimsel çalışmadan daha güçlü bir mesaj ifade eden enstantanelerdir. Orta vadede, otomobil pazarının bu dilimi, insanların kirliliği artırmama arzusuyla cesaretlendirilerek genişleyebilir.’